Thursday, November 23, 2017

23.11 - Mariagerit tundma õppimas

Hygge to the max. Tegime Elisabethiga aega parajaks nii palju jalutades, et pidin eraldi postituse tegema.

Minu uhke auto.

Elisabeth sobitus lihtsalt niivõrd hästi värvidega siia linna.

Mingid imelikud viljad puu küljest..

Taani raha!

Siin on kohalik sadam.

Fjordiäärne poosetamine.

Ja veel. Noh, sest Elisabeth lihtsalt sobis nii hästi.

Ja veel. Siinsed tänavad on nii nunnud. 

Musta-heleda kombinatsiooni näeb palju.

Siin majas elas üks onu, kes meile lehvitas aknast ka meie pildistamise peale.

Kohalik lillepoe väljapanek.

Veel üks hyggehauss.

See sama maja veel. Viltune ka.

No ja veel :D

Sellised lahedad WC sildid on siin Taanis.

Kuna Elisabeth oli nii ilus ja lahe ka sellel pildil, siis laen ka selle üles.

Me poodi sisse ei läinudki, aga igatahes selline pood oli ka!

Insta!

Ilus lillepood jälle.

Kirikuplatsi lilled.

Veel instagrami-väärsust kiriku hoovis.

Ja surnuaial.

Kohe näha, et fotograaf on ekas käinud, eks :D

Nüüd tuli Ruth oma koristustoimingutelt tagasi ning me sõidame Randersisse kohvitama! Seal pidi ka Tiger olema, nii et ostame ühe kohvipiimavahustaja. 

23.11 - Mariageri koolipäev

Ma tõenäoliselt õhtul täiendan seda postitust, aga kuna praegu kenake paus siia päeva tekkis ja internet tundub töötavat, laen juba natuke pilte üles.

Hommikusöök oli siin väga rikkalik. Hommikusööki söövad õpilased kõik oma belong-grupiga. Belong grupp on umbes kümneliikmeline tore armas inimseltskond, kes siis peaaegu nagu kodugrupi moodustavad, neil on ühisaeg ja erinevad tegevused, mida nad koos teevad, aga ilmtingimata ei pea õppima samal suunal. Siin koolis on kolm suunda - jüngerlus, teoloogia ja juhtimine. Lisaks on võimalus õppida bakalaureuse tasemel ehk siis akadeemilisemalt. Meie püha õde on valinud teoloogia.

Meie püha õde eestimaiste kingitustega hommikusöögilauas. Peale oma grupiaega tuli istus ta meie juurde. Muidu oleksime me ka ehk sinna istunud, aga nende lauda lihtsalt enam ei mahtunud. 

Peale hommikusööki oli auditooriumis hommikune kogunemine. Erinevatel puhkudel tehakse seal erinevaid asju - jagatakse elulugusid, tunnistusi, lauldakse, räägitakse mõnest teemast. Täna oli võimalus kõigil ise lugeda mõnda oma raamatut. Mina lugesin Hybelsi julget juhtimist, Elisabeth keemiat ja Ruth raamatut "Boundaries". Peale lugemisosa olid veel üleüldised teated, umbes nii, et kes nädalavahetusel WC-paberit vahetama peab ja kus kes on.

Me Elisabethiga otsustasime, et läheme leadershipi tundi. Sealne õpetaja muidugi juba teadis meie isa, natuke sai nalja meid tutvustades ka.

Elisabeth vaatamas, et mis värk on.

Õpilased vaatamas, et mis värk on.

Üsna pea aga selgus, et tänane tunni ülesanne on teha ettekanne ühel teemal, mida nad on terve nädala õppinud - kuna meie Elisabethiga terve nädala seda õppinud ei olnud, ei olnud vaja meil midagi teha. Natuke tore ka, sest me mõlemad olime veel pisut väsinud.

Niisiis läksime tsillisime, Elisabeth jäi magama ja ma vaatasin kajakaid, tegin natuke tööd ja kasutasin elus teist korda FaceTime'i :D

Enne lõunat Elisabethiga all-roomis, mis on ruum chillimseks, kus on VÄGA suur lauamängude valik (täna õhtul võibolla õpetatakse mulle mõnda) ja niisama igast toredaid asju, millega tegeleda. Sh 2 väga fancyt kohvimasinat, millega ükskõik mis kell võib omale ükskõik mis kohvijooki valmistada. 

Lõunaks oli täna pesto pasta. Kas see oli mingi vihje?? Igatahes lisaks pastale oli veel kala (ma ei võtnud, aga Elisabeth ütles, et oli täitsa hea) ja siis umbes 9017346829452021+234 sorti salatit. Nii et need lisakilod siin on kerged tulema.

Meie all-roomis kohvi joomas. Ruth ei suuda oma rõõmu kuidagi talitseda, et me siin oleme. 

Peale lõunasööki korraks puhkasime, aga siis hakkas belong-grupp. Ehk see, millest ma seal eespool juba rääkisin. Me läksime julgelt belong gruppi ja nagu näha, siis taustal käib lõbus padjasõda. Belong grupis me tutvusime Ruthi sõpradega ja tutvustasime ennast, siis pidid kõik oma misjonireisist muljetama, aga kuna meie Elisabethiga suured misjonireisijad eelmisel nädalal ei olnud, siis jagasime lihtsalt piinlikke seiku Ruthi elust :D Ruth pidi kahjuks varem lahkuma, et minna koristustöid tegema, aga meie jäime veel sinna. Hakkas Elisabethi unistuste aeg - seltskonnamängud!!!! Õnneks aga oli ta piisavalt vapper ja küsis luba pealt vaadata (lubati), mina see-eest kehastustin nii karuks, seaks, kassiks, ahviks, austriks kui ka ussiks.. Nii et väga kordaläinud aeg.

Nüüd on meil natuke jälle vaba aega ja varsti tuleb Ruth tagasi, siis vist lähme autoga sõitma või midagi toredat tegema. 

Wednesday, November 22, 2017

22.11 - Mariageris kolme õega

Täna on jõudnud kätte see päev, kus üle mitme mitme kuu on kolm Parmani õde taas koos.

Hommikul lennukis. Kuna Elisabeth ei ole nii suur pildistaja kui mina, siis peab ikka selfiesid ka tegema. 

Vahepeatus Riias. Õnneks ei olnud ootamine pikk ja maandusime B7 väravas ja järgmine led läks B6 väravast.

Elisabeth ja väike lennuk.

Täna tehti kõvasti jäätõrjet. Mida rohkem ma lendan ja omale lennundusest sõpru saan, seda rohkem mõtlen, et ühel päeval ikkagi peaks ka lennujaama tööle minema. Lennud möödusid üsna valutult, õnneks olen ma nii harjunud, et saan vabalt juba enne õhkutõusmist sõba silmale lasta ja ärkan alati pisut enne maandumist. Billundis maandumine oli vist üldse kõige karmim maandumine, mida ma oma lennusõidukarjääri jooksul olen pidanud kogema, aga polnud midagi hullu. Lihtsalt VÄGA suure põntsuga põntsatas maha. 

Noniiiiii... Ja see on meie rendiauto :D Valge mercedes, mis kiirteel väga kärmelt lippab. Väga imelikult väike esiklaas on ja see auto on ise ka selline.. sportlik. Aga üsna imelik on ikkagi esialgu täiesti teistusguse autoga sõita. 

Kuna me Tallinna lennujaamas hommikul omale vaevaga väikse võileiva sisse surusime, siis oli Taani jõudes nälg suur. No mida muud ikka, kui klassikaline McDonalds. Elisabeth uhkustamas oma väga kauni topsikesega.

Ühtlasi avastasime sellise asja auto rendilepingust :D

Kohale jõudes esimese asjana kallasime Ruthi kõiksuguste asjade-kingitustega üle. Põhimõtteliselt tõime talle 30kg asju :D Ma ei teagi, kuidas siit tagasi minnes meil üldse midagi kohvrisse panna on.

Ruth tegi meile lühikese kooliekskursiooni. Mina natuke eelmisest korrast mäletasin, aga Elisabethi jaoks oli kõik uus.

Ruth ja Elisabeth poosetamas.

Peale seda tutvusime veel umbes 20 inimesega, kelle nimed muidugi ükski eriti meelde ei jäänud. Siis oli legendaarne õhtusöök. No kes siin Taanis käinud on, teavad, et.. Mariageris söögiga nalja ei tehta. Enamus õpilased, kes on pärit Ida-Euroopast, võtavad ikka hulga kaalus juurde. Sööki on palju, see kõik on nii hea ja värske ja kvaliteetne. Uskumatu. Ja muidugi me sõime ka palju. 

Peale õhtusööki oli meil tore väike jalutuskäik Mariageris, aga kuna õues oli tätisa pime, siis me ei teinud pilte. Siin on umbes 10 kraadi soojem kui Eestis, aga üsna tuuline. Ja no muidugi Parmani-õdede naer kajas siin nii üle söökla, linna kui fjordi, sest nalja saab ikka väga palju ja pläkutame nagu tõsised teismelised, sest kõik uudised ja põnevad jutud peab ju ära jagama.

Otsustasime Elisabethiga, et homme lähme leadership-suuna tundidesse, sest need on inglise keeles. Pealelõunal on meil vaba aeg, sest Ruthike läheb tööle ja peale seda on tal ka väga palju tihedalt asju kavas. Õnneks on nii mul kui Elisabethil siin üsna palju materjali kaasas, et enda aega veeta. Reedel hommikul lähme jälle kooli ja pealelõunal tõenäoliselt siin ühte lähedalasuvasse linna Hobrosse. Laupäeval on Ruthil vaba, siin koolis on aga international student reunion weekend, nii et maja peaks väga väga täis olema, võib-olla võtame meie toreda auto ja põrutame kuhugi. Ja no pühapäeval hakkamegi tagasi juba tulema. Mina sain hakkama ka interneti ühendamisega oma kõikidesse masinatesse, aga Elisabeth veel ei saanud.. #macbookpro #iOS 

Me nüüd sööme siin toas melonit, arutame, et kui palju ja mis pilte keegi instagrammi üles paneb, võtame läbi kõikide oma tuttavate käekäiku ja itsitame niisama. Klassikaline.

Tuesday, October 17, 2017

Esimest korda oleme täna hotellis, mis maksab sama palju kui külalistemaja, aga täitsa enamvähem okei koht. OMA vannituba tähendab seda, et ma olin just umbes 30 minutit dušši all. Täna oli jälle peamiselt sõitmist. 

Kirjutan lühidalt, mis süsteem siin söömisega välja kujunenud on:
- 1x päevas on soe söök, üldjuhul õhtul. Kas supp või mõni odavam suvaline söök. Eile näiteks sõin ma kalaburgerit. 
- 1x päevas hommikusöök külalistemajas. Üldjuhul söön mina saia + moosi + juustu. Mõnikord joppab ja saab paremat, aga üldjuhul üsna tavaline-igav.
- autos on hästi palju snäkke, minu snäkid on:
1) porgandid. Mõnikord on enamvähem okei maitsega, aga viimane pakk oli nii halb, et ma mõtlen, et peaks selle paljudele siinsetele hobustele sisse söötma.
2) Beebitoit. Ella's Kitcheni beebitoitu sõin ma palju siis, kui haige olin ja seda müüakse siin ka päris odavalt. Nagu smuuti/puuviljad, aga paremas pakendis.
3) Kuivatatud viigimari. VÄGA magus, seetõttu annab palju energitat.
4) Müslibatoonid. Mul on kahte sorti endal - banaani-sokolaadi ja kaerahelbe-mee. 
5) TEE. Soe tee kogu päevaks on väga mõnus!
6) krõbeleib ja plastikust juust. Teate seda kilejuustu? See jube jube asi :D Aga kuna ma tahaks midagigi, mis ei ole 100% kuiv, siis see kilejuust paraku on see, mida ma saan.. :D See üks pakk (vist kuus viilu?) maksab poes ikkagi ca 4€, aga noh, eks ma omale kaks pakki terveks reisiks ostsingi. Tavaline juust on rohkem kui poole kallim :D

Natuke näeb välja nagu Mars siin see elu-olu. Praegu olen sõitnud läbi Golden Circlei, lääne-Islandi, Põhja Islandi ja nüüd olen Ida-Islandit läbi sõitmas. Homme ja ülehomme on Lõuna-Island. 

Tõestus, et ma olen elus ja auto on alles :D

No sellised teed näiteks. See konkreetne tee oli väga hea, see oli kollaste asjadega ära märgistatud. 

Üks ilus panoraam ka.

Monday, October 16, 2017

vaalad

Oeh. Aeglase internetiga siin pilte laadida on ikka paras väljakutse. No peamiselt selles suunas, et oleks ikka närve, et oodata. Ma siis niikaua kirjutan. Täna oleme Húsavikis, mis on üks küla, mis on peamiselt teada selle järgi, et siin saab vaalasid näha. Ja seda ma ka täna tegin, esimest korda elus, nägin 5 vaala isendit. No kokku läks vaala-vaatamisele 3 tundi merel, täna oli tuulevaikne ja päikesepaisteline ilm (kordagi mitte isegi ei kiskunud viludaks), seetõttu pidi merel eriti mõnus olema. See muidugi tähendas, et oli väga väga külm (isegi kostüümides, mida laevatiim kõigile selga andis) ja väga väga suured lained. Õnneks mul halb ei hakanud, aga no palju puudu ka ei olnud. Süüa sain alles mitu tundi pärast seda, kui maa peale jõudsime.

Üks naljakas asi veel. Siin Islandi poes oli müügil... SAKU ORIGINAAL. Igas külas on oma Vinbudin, mis on alkoholipood, mis on üsna vähestel aegadel lahti (kõige kauem vist reede õhtul, kella 19ni..), pühapäeviti on üldse kinni ja alkoholihinnad on palju palju kallimad kui Eestis. Nii et see pisuke aktsiisitõus nüüd küll enam niiväga kõrge hind ei tundu.

Aga kuna see piltide laadimine võtab terve igaviku, siis..

Kuna Joseph suitsetab ja mina ei suitseta, siis ühel hetkel sain aru, et kõik need pausid (mis küll on mulle ka head, sest ma sõidan autoga ja jalgu sirutada on tore), võiks olla sisustatud millegi praktilisega. Ma näiteks oskan nüüd juba Eesti hümni mängida.. Kui te küsite, et kas kinnastega on võimalik mängida? Paraku mitte.

Nüüd oli vahepeal umbes 4 tundi autosõitu mägede vahel ja lume vahel, siis nüüd siin selline tõestus, et olen suurt kala näinud. Peamiselt oli liiga külm, et käsi kinnastest välja võtta, aga korraks ikkagi võtsin.


Mul on päris palju asju kaasas, suuresti ka seepärast et tulin otse Hispaania päikese alt, aga siin on list asjadest, mida ma iga päev vajan, ma ei pannud siia kirja hambapastat ja hambaharja ja selliseid asju, lisaks peatun ehk söögi peal mõnel teisel päeval pikemalt. Aga nimekiri asjadest, mis on igapäevaselt kasulikud:
- kvaliteetne ja pikk soe pesu (mul Bionic)
- hea soe fllis (Airin kunagi käeluu murru puhul kaltsukast tõi.. siiamaani parim)
- kvaliteetsed sokid (mul matkamaailma kõige paremad sokid ja siis alussokkideks mõtetud Primarki spordisokid)
- matkasaapad (mul kõige odavamad saadaolevad Sports Directist)
- veekindlad püksid (mul Montane)
- veekindel jope (mul Völkl 20000/20000), samas kui vihma ei saja, siis kasutan suvalist tuulejopet

- MÜTS pea kaitsmiseks tuule vastu
- BUFF või 10 kaitsmaks kõrvasid, kaela ja kõike muud
- megasall (mul väga väga suur babushka style must sall)
- SOOJAD KINDAD (mul väga suvalised kindad Hispaaniast ostetud, kasuks tuleksid paremad)
- handwarmers (mul Walmartist ostetud käesoojendajad ühekordsed. Väga kasulikud!)
- päikseprillid (kogu aeg vaja, eriti sõitmisel, kui päike paistab nii, et midagi näha pole)
- termos (teen igal hommikul 0,5L kuuma teed kaasa)
- veekindel seljakott (matkamiseks hea, mul Black Diamond 22L)
- salfakad, sest kogu aeg peab nuuskama ja nina voolab tatti
- väga hea kreem näole (huultele ja ninale eriti) tuule vastu 
- akupank, sest külmaga lähevad kõikide asjade akud kiiresti tühjaks


Naatu-natuke tuli veel internetti ja siis kolm pilti veel:
Selline tore mägirada. Kohe hullult tahaks lumelauaga sõita, kui ma seda lund nüüd siin vaatan! 


See oli vaalavaatlemise laev. 

Selline oli vaalavaatlemise vaade.

Niikaua aga üritan ma aru saada sellest, et kust tuleb Joonase lugu vaala kõhus.. Loen siin internetti vaikselt läbi ja üritan aru saada, et mis sellest loost ja kuidas oleks seletatav mittekristlasele.